Image

" UTGARD, vzdialené a nebezpečné oblasti ležiace v skalnej ríši obrov, obývané rôznymi zlovestnými bytosťami, do ktorých neradno vstupovať bez zbrane". Toľko sa dozvedáme z interpretácií hraníc medzi svetmi vikinskej doby. Podľa severskej mytológie je Utgard tiež skalný hrad alebo pevnosť ležiaca v skalnatej ríši obrov, ktorej vládcom je utgardský Loki.

2015

Tento svet ožil 11. júla 2015, keď sme Pod hájom medzi obcami Jasenové a Zbyňov usporiadali prvý ročník festivalu UTGARD. Viac ako 150 účinkujúcich z 19 skupín historického šermu zo Slovenska, Česka a Poľska priblížilo návštevníkom zo širokého okolia, ako žili a bojovali vikingovia a Slovania v období 9. – 11. storočia. Súčasťou festivalu bol historický tábor, ukážky dobovej kuchyne a remesiel, turnaj v súbojoch jednotlivcov, turnaj skupín „o most“ a ukážky taktiky a líniových bojov. Vyvrcholením dňa bola bitka 80 bojovníkov v historicky verných dobových kostýmoch, využívajúcich funkčné repliky dobových zbraní a výzbroje.

2016

V roku 2016 sme UTGARD zorganizovali opäť. Tentoraz už ako festival včasného stredoveku a experimentálnej archeológie, organizovaný pod hlavičkou vlastného občianskeho združenia a v spolupráci s obcou Jasenové, Považským múzeom v Žiline, Inštitútom priemyselnej výchovy v Žiline, Katedrou histórie Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici, ako aj ďalšími partnermi, ktorí nám podali pomocnú ruku a podporili tento – na Slovensku jedinečný – projekt. Tematicky sme festival rozšírili o Frankov a Avarov.

Program druhého ročníka sme obohatili o súťaže, koncert skupiny dobovej hudby a ukážku dobovej svadby. Napriek nepriaznivému počasiu a neutíchajúcemu dvojdňovému dažďu sa na festivale s jednodňovým programom zúčastnilo 400 účinkujúcich zo 40 skupín historického šermu z 5 krajín. Vo veľkej bitke sa zúčastnilo 150 bojovníkov. Počasie neodradilo ani návštevníkov a festival navštívilo takmer 1000 divákov z celého Slovenska. UTGARD sa tak zaradil medzi najvýznamnejšie festivaly včasného stredoveku a oživenej histórie v strednej Európe s medzinárodnou účasťou.

2017

V dňoch 15. – 16. júla 2017 sa uskutočnil tretí ročník tohto festivalu, ktorého sa zúčastnilo 550 účinkujúcich z viac ako 60 skupín historického šermu a oživenej histórie zo Slovenska, Čiech, Poľska, Maďarska a Francúzska. Súčaťou dvojdňového programu bol nielen historický tábor, dobové remeslá, turnaje a veľká bitka 270 bojovníkov, ale aj lukostrelecký turnaj, rekonštrukcie života a obradov našich predkov, prednášky, komentované prehliadky tábora, koncerty skupín dobovej hudby a ohňová show.

2018

V roku 2018 sa festival Utgard uskutoční v novom prostrední. Už teraz pripravujeme "novú pôdu" a v rámci dobrovoľníckej činnosti vypomáhame pri budovaní Archeoparku Liptovia, na úpätí Nízkych Tatier pri obci Partizánska Ľupča, s výhľadom na Vysoké Tatry.

Plagát 2018

Image